ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ugurtt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
13
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Ekim 2016 07:01
Son Ziyaret:
5 Saat 38 Dakika önce
Toplam Mesaj:
50 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ugur acikgoz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Bursa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ugur acikgoz

SON 10 MESAJI

250 Litre Sumplu Akvaryum Sizce Ne Beslemeliyim..
Hemen hemen aynı ölçülerde sumplı akvaryumum var. Uzun yıllar malawi türleri besledikten sonra bitkili akvaryuma geçtim. Şundan emin ol bitkili akvaryumun tadı başka hiçbir şeyde yok. Zor ve masraflı bir hazırlık sürecin olur ama düzeni oturduktan sonra alacağın keyif mukayese kabul etmez. Gelen giden misafirinin övgülerini duymaktan bıkarsın. Benzer ölçüler olduğu için tavsiyem şöyle olur.

10 litre jbl aquabasis üzerine,
25 litre manado veya hagen,
4x39 watt t5 ışıklandırma (ben 2 aquastar 1 grolux 1 daylight kullanıyorum),
Co2 tüp veya d201 karbonsioksit sistemi,
Keyfinize göre bitkiler ve canlı doğuran türleri.
Bu Bitkinin Türü Nedir
Tilki kuyruğu, sessiflora, cabomba türlerinin melezi gibi olmuş. Daha net yakından ve üstten fotoğraflar ile tür netleşir. Bakım şartları da bitki türlerinin farklı gelişimine sebep olabiliyor.
Cüce Vatoz Üzerindeki Beyaz Yaralar
Yetişkin ve yavru almayı umduğum cüce Vatoz çiftimin birinde böyle yra izleri var. Diğerinde böyle bir sorun yok. Acaba kendi aralarında bir kavga olabilir mi? Canlı doğuran akvaryumunda bu yaraları açacak bir canlı yok zaten. Fikirlerinizi bekliyorum. Ne yapıp nasıl kurtarayım bu vatozu?


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189945/281020191911561.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189945/281020191912051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189945/281020191912191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189945/281020191912291.jpg[/IMG]
Yeni 80x40x45 Hightech Bitkili Kurulum
Benim de ilk kurulumuma benziyor(80x50x50.jbl aquabasis üstüne hagen, lensli power Led aydınlatma, mangrow) Gel gelelim ne yapsam ne etsem mangrowun yosun tutmasına engel olamadım. 3 4 ay sonra dayanamayıp kökleri çıkardım. Umarım benzer bir sorun yaşamazsınız. Ben de ilk zamanlar zeolit kullandım ama bitkiler için gerekli bazı şeyleri tuttuğunu öğrenince çıkardım. Filtre konusunda tecrübeli arkadaşları dinlemekte yarar var. Malum bitki işi çok kolay bir iş değil. Mümkünse jblin testlerini edinebilirsiniz.

Her şey Bir yana tabi Bu haliyle muhteşem gözüküyor. Şöyle 30 tane Kırmızı burun tetranın sürü halinde Moss sarılı dalların arasında yüzmesini izlemek inanılmaz olurdu bu akvaryumda.
Aseksüel Moliler(teyzelerin Yeni Resimleri Eklendi
[QUOTE=rouvax]

Sakal yosunu yesinler ama üremesinler diye 2 dişi almıştım siyah molileri üremelerine engel olamadım :D[/QUOTE]

Maşallah valla benim teyzelerin hiç öyle huyları yok. Akvaryumda gün yapmadıkları kaldı Bi tek. Kenarda köşede kısırdı börekti bir şeyler görücem diye korkuyorum. benim erkekler de onlara uyup teyze kıvamına geldi heralde.

Şaka bir yana amonyak konusunu inceleyeceğim. Ama pek olası görmüyorum. Düzenli su değişimi yapıyorum. Sump gayet aktif çalışıyor. Uzun zaman baktığım tetra türlerimde hiç kayıp yaşamadım. Hani camlarda oluşan yeşil yosun olmasa hiçbir görünür sorun yok akvaryumda aslında. Onu da güneş ışığı görmesine bağlıyorum çünkü kışın azalıp yazın artan Bi yosun durumu var. Amonyağın diğer belirtileri nelerdir acaba?
Aseksüel Moliler(teyzelerin Yeni Resimleri Eklendi
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189945/201020192029041.jpg[/IMG]
şu resimde görülen kız kuruları (alt yüzgeçleri ve vücut tiplerinden dişi olduklarını varsayıyorum) neredeyse 1 senedir bende. kocaman göbekli yaşlı gün teyzelerine döndüler menopoza girecekler ama bi türlü doğurmuyorlar.gittim en yakışıklı erkek molilerden aldım attım aralarına yine tık yok. hayır bi kur yapma falan olayı da yaşanmıyor. acaba bunlar dişi değil mi diye düşünmeye başladım. molilerden daha önce yavru alan arkadaşlar üremeyi teşvik etmek için ne yaptıklarını söylerlerse çok sevinirim. daha fazla ve daha detaylı resimleri ekleyeceğim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189945/241020191344101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189945/241020191344371.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189945/241020191344391.jpg[/IMG][EDIT]Ugurtt,2019-10-24 13:45:23[/EDIT]
Low Tech Bitkili Akvaryumda Aydınlatma
Ben de ilk başta power Led ile aydınlatma işine girmiştim. Çok ciddi paralar harcadım gel gelelim istediğim verimi alamadım. Ne zamanki t5 floresanlara döndüm fotosentez izlemeye başladım. Senin akvaryumun derinliğinin de az olması bir avantaj. Bir aquastar bir daylight bence fazla fazla yeterli olur. 24 watt 55 cm ölçülerinde. Bir tane balast ile kendin bağlarsın. Reflektör bulabilirsen verimi artar.
Herkesin Hayali, Sınırsız Bütçeli Akvaryum Kurulum
Arkadaşlar hepiniz merhaba. Daha önce kendi kurduğum bitkili akvaryumumun tanıtımını yapmıştım. Eve gelip akvaryuma bayılan bir işyeri sahibi dostum kendisi içinde benzer bir akvaryum Kurmamı istedi. Bütçe konusu neredeyse sınırsız. Tek handikap elindeki 200cm uzunluğundaki 36cm en 65cm yüksekliğe sahip akvaryumun kullanılmasını gerekiyor, dükkanın fiziki durumundan dolayı.

Şimdi bu akvaryum için her türlü destek ve fikre açığım. Aklımda fluval marka bir dış filtre ve içeriye destek ve akıntı yapacak bir iç filtre (sump yok ne yazık ki), jbl aquabasis ve jbl manado ile taban, co2 sistemi, açılı led armatür veya t5 set, sıvı gübreler ve jbl testler var. Unuttuğum veya şunu da ekle diyeceğiniz şeyleri duymak isterim. Saygılar.
Bir Akvaryumun Yok Oluşu!
[QUOTE=ceyh]Fotodaki derecede ilerlemiş sıkıntı, kuyruk çürümesi/dökülmesi mantardan değil, mantar bu aşamada devreye giriyor. Balıklar bir sebeple zayıf düşmüş, bağışıklıkları çökmüş, aksi takdirde ne mantar olur ne de parazit.

Hagen denen malzemeye dikkat, menşei belirsiz hagenle alakasız bir malzeme, ölümlerin sorunlusu bu malzemeye katılan demir olabilir. Zamanla paslanarak suya salınım yapıyor olması muhtemel.

[/QUOTE]

Şu an foto atamıyorum ama akvaryumun kumun altında kalan cam kısmında pas renginde yosun benzeri bir yapı var. Parmağımla ovaladığımda çıkıyor. Pas olabileceği aklıma gelmemişti. Bundan nasıl emin olabiliriz
Bir Akvaryumun Yok Oluşu!
[QUOTE=capo di capi]Tabanda kullandığınız kum , reeflowers mı , çin malı hagen mi ?[/QUOTE]

Ozelyem.com dan orijinal hagen diye aldım. Ama kazıklandığımı düşünüyorum. Çünkü siyahın içinde yeşile çalan taşlar var ve en az yarısı bu şekilde.

[QUOTE=Jumbokılıç]

mavi metilen insanlarda dahi sedef hastalığında (kronik cilt hastalığıdır) kullanılan bir kimyasaldır ancak balığı karantina kovasına alarak uygulamak gerekir

uğur beyin tankı tüm taban kumu bitki kökleri yaprakları va son olarak balıklar mantar enfeksiyonuyla kaplanmış, nedeni bitkili tanklarda karşılaşılan amonnyak ve nitart artışının iyi emilememesi bakteri kültürünün niyi oturmaması ve balıkların bağışıklık sisteminin zayıf kalmasıdır

bitkili tanklar kısmi amonyak ve nitrat ihtiyacı duyar bu bitkilerin beslenebilmesi için gerekli fotosentezi hızlandırır ancak amonyağın ve nitratın fazlası bu kez balığı öldürür ! bunu dengelemek güçtür sürekli takip ister ve yorucudur bunu konu etmekteki amacım budur

uğur beye nacizane tavsiyem ,besleyeceği türü ve kullanacağı kumu iyi planlayıp daha elverişli bir tankta bakteri oturtabileceği biyolojik malzeme kullanabileceği bir dış filtreye geçmesi olur

ve en önemlisi çok sağlıklı bir bitkili akvaryumu mu veya çok sağlıklı bir balık akvaryumu mu hedefliyor ? yoksa bir süre sonra tekrar başa dönüşümü ?

karar onun elbette

[/QUOTE]

Şu anki ruh halime göre cevap verirsem kesinlikle sadece sağlıklı bitkiler istiyorum. Çok soğudum canlıdan. Hayır anlamadığım 6 aydır gayet sağlıklı giden akvaryum ne oldu a birden bu hale geldi. Su değişimini aksatmadan, sıvı gübre kullanımını değiştirmedim. Bilemiyorum gerçekten.
[QUOTE=Kromatit]Filtre malzemelerini sıfırladınız mı bilmiyorum ancak yoğunluktan akvaryumu aksattığım bir dönemde ben de benzer şeyler yaşadım. Her sabah ölüleri alıyordum. Mecburen kaldırdım akvaryumu.
Subulataları sökerken farkettim ki akvaryumun tabanıyla belediyenin çöplüğü arasında fark kalmamış. Yem mi ararsın, çürümüş yaprak mı ararsın ne varsa çıktı.
Benzer şekilde sizin de akvaryumun sol tarafındaki yoğun kısmı, köklerin altını, taşların arkalarını bir kurcalamanızı öneririm. Oralarda çürüyen bir şeyler olabilir. Bu tek başına su kalitesini yerle bir ediyor.
Sorununuz suda olduğu için ben filtre malzemelerini sıfırlamanın işe yarayacağını düşünmüyorum ama filtre temizliği hep gerekir.
Bir öneri vermek gerkirse büyük oranda su değişimi yapmanızı ve suyu boşalttıktan sonra yenisini eklemeden 1 litre suya 3 ml %3 oksijenli su ekleyip 20 dk bekleyebilirsiniz. Bu şekilde mantarlara karşı etkili bulunmuş.
Kaynağın 16. sayfasında bilgi mevcut. http://dergipark.gov.tr/download/article-file/627488
Bunların dışında hasta balığı hemen ayırmak ve ayırıp tedavi etmek, hastalık görünce hemen biraz su değşimi yapmak çok daha etkili olacaktır.[/QUOTE]

Oksijenli suyu eczaneden alıp yarın %50 değişim yapıcam.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 395 Online Kullanıcı, 215 Üye

Online Kullanıcılar

Kurtubali, ilhannnn01, bulutaner, Yenici58, echeveria, icelebi, oscar., Divane, TayfunKs7, FurkanYnk, zafersukyen, ferhatyondemli, Neogenetic, -RBG-, gokkurt, ersel, ummah27, ozanbaseski, onurxonur, aires, yakamoz-ga, fretzly, BKAYA, mcmert, WildFish_Keeper, mertsalik, OgzOzk, 35yukselozcan, Miller, abdullah kg, fullred, omereren1, alias46, ETHICET, MurathanM, BabySoul, zeki48, Cihanust, fzkdevil, drka, lazokaikan, fatihincky, HobiKaan, Ogunseyrek, muratabi54, teksel, GirayKaan, muzaffer03, Fatih ÇE, nemo61_4, NoOne42, Barbaros CEYLAN, peker55, MEHMET KARACAN, mehmetguel, dark blue, kadirik, evilways, Mikail Erdoğan, Safa_Akd, TSevil, 1serdar, Kınayu, draje13, deepahm, atlantis917, yns325, Ches, Bonzi, Ejder Günaydın, yazici1, nzm06, Hpeker, orimohito, neksek, tore0001, Noyes, mertozbudak, Apistotales, omercakir, barus, ErtugrulC, Masquerade, tahtakin, egedin, fikretbavuk, Turgay 34, MuratSlx, boran.123, leandro, sawaskoca, ankara0606, burhan0534, Taha ysr, Aporetti, Leontheprof., ahezer, oguzburcin, SCORPION_79, emregök, y.aksit42, Gökhan1907, Keweln09, MrtPekgoz, ebolatli, Meteor71, anchor, hasancn, P.TOLGA, bymndnc, ersn019, Rstokms, orkali, StenkaRazin, cilbay06, arconim, IlkerSalmanoglu, Hasanbal54, karadadas, sade, hakancez, Erdemdoyran, 06bora34, ksznr, DeviLLe, MelihSezer, darkaura, psykhe, CaptainJava, dmond2, Acil Stop, eneskilic34, erkanmazici, gokberkgonenc, idiopatik, nzmyksl, AmazonDream, basarili1996, AQUAVARYUM, Emre akgün, serkan1903, Cem Altay, unal758, gunata2003, extuin, Stokeley, capo di capi, zekigonlum, Memo2626, Aspet, ademakci, serkan80, forester64, mehmetaydin, ozmen34, ismailakay, master, OguzhanYAVUZ, nefox5757, FaMeBa, Alcynone, seran06, eroltaşdelen, UnalCevahir, PsyArt, ONRAYDN, hakanycl, eozen81, Ufukbirdal, muzaffer22, osprey, Dedeman, aykutturan, Orcun.ceylan, denizulucutsoy, ilker2626, laryscrl, faolmez, ahmetcirali, Umutkara, efsane18, HarunYldrm, muhammetcbk, OguzDEMIR, soliter83, alicankatip, feritcem, wendigo, Klazomenai, hacivat, ttmantt, ysn1678, MeRichJane, utoku, xchemx, OrdiBuko, bkaracayir, musti8191, Bekir Can, yasinergut, gugudali, MuharremB, ozan_1903, ternapi, OzanSalihTUNCER, AliA, Fthgkc88, Tanganyika07, BURAK15, Salem, erman212, lazarusv20, CERANOXE, Bullterrier, emree06, Beastwood,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,789,949 Mesaj
  • 407,563 Konu
  • 91 Forum
  • 144,658 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,888 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.