ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
baris_i
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Ağustos 2013 13:24
Son Ziyaret:
03 Ekim 2020 23:05
Toplam Mesaj:
8 [0.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
barış inetaş
Doğum Tarihi:
06 Haziran 1980
Yaş:
40
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 8 MESAJI

Biolife Monera
Merhaba, 130 litrelik akvaryumum var, değişik boylarda akvaryumlarım oldu ve yaklaşık on yıldır bu hobi ile uğraşıyorum.

Su değişimi yapmama rağmen akvaryum suyunun gitgide sarardığını fark ettim. İlk önce mangrow köklerinin suyu boyadığını düşündüm. Bende dış filtreye yardımcı olması amacıyla çin malı bir iç filtre aldım ama su sararmasının önüne geçemedim. Bir gün işten geldiğimde evde akvaryum nedeniyle bir koku olduğunu fark ettim. Suyun sararması ve koku olayı sinirlerimi bozdu ve bende kaliteli filtre araştırmaya başladım, çin malı alsam yine faydası olmayacaktı. Araştırdığım filtrelerin youtube üzerinden incelemelerini izlerken monera ve flora videosuna denk geldim. Bu arada akvaryumum mekanik olarak ta kirlenmeye başlamıştı. Moneranın çalışma sistemi bana mantıklı geldi çünkü su, emiş borusundan girip mecburen süngerlerin içinden, en son yeşil keçeden geçip tekrar akvaryuma veriliyordu. Bildiğiniz gibi iç filtreler çalışırken su motora en yakın yerden girer ve akvaryuma geri verilir. İç filtrenin alt kısmında kalan sünger pek bir işe yaramaz, ayrıca iç filtrenin fişini çekip yerinden çıkardığınızda akvaryumun içine pislikler dökülür.

Moneranın hemen hemen bütün videolarını seyrettim ve n11 üzerinden monera ve flora siparişi verdim. Sobo marka kafa motoruyla ve yedek parçalarıyla beraber sorunsuz geldi. Kullanmaya başladıktan bir hafta sonra suyun rengi biraz açıldı ve koku %70 azaldı. Akvaryumun içinde uçuşan partiküller neredeyse bitme noktasına geldi. Bir aylık kullanım sonunda filtrenin süngerleri doldu, pislikten filtre su basamaz hale geldi. Bu arada koku tamamen kayboldu. Temizlediğimde neredeyse dış filtre kadar pislik tuttuğunu gördüm. Yapısı nedeni ile de sökerken akvaryuma hiç bir şey dökülmedi.

Videolardaki gözlüklü beyefendi, iki bölümlü olan floranın bir bölümünü tıkayıp, ilk bölüm dolunca tıpayı çıkarıp ikinci bölümünü kullanmamızı tavsiye ediyordu. Bu bana biraz saçma geldi, elimizdeki filtreyi niye tam kapasite kullanmak varken bir bölümünü tıkayalım? Benim de aklıma şöyle bir çözüm geldi, ürünle beraber gelen mavi hortuma, hesaplayarak yarıklar açtım, ikinci bölüme kadar uzattım ve gözlüklü beyefendinin extra hiç bir filtre malzemesi kullanmayın sözünü dinlemeyerek floranın içine sera siporax doldurdum (100gr). Faydası olacağını düşünüyorum. Ayrıca çok akıntı yapıyorsa, moneranın su çıkış yerini tıkayın bütün su ikinci çıkıştan floraya gider.

Şu anda dış filtre ile birlikte kullanıyorum, eğer akvaryum suyu istediğim berraklığa gelirse artık eskisi kadar su basamayan dış filtremi iptal edeceğim.

Bazı forum üyeleri çok acımasız yorumlar yapmış o kadar da kötü bir ürün değil. Reklam videolarında ürünün satılması için biraz abartıldığı gerçek.

Artıları, dipte kalan yemleri ve balık pisliklerini çok iyi çekiyor. Bu kadar iyi mekanik temizlik yapan bir iç filtre görmedim. Küçük balıklarınız varsa ve filtreye çekilmesinden korkuyorsanız emiş borularına yedek gönderilen kalın gözenekli süngerleri takabilirsiniz veya eski iç filtrenizin süngerini kesip uydurabilirsiniz. Flora denilen tepe filtrenin içine istediğiniz filtre malzemesini koyabilirsiniz. Temizlemesi kolay. Motor bozulursa sadece bir motor alarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Şeffaf yapısı nedeniyle sünger kirliliğini takip edebilirsiniz. Bana gönderilen sobo marka kafa motoru sessiz çalışıyor.

Eksileri, iç filtrelere göre biraz büyük. Fiyat olarak daha ucuz olması gerekli. Plastik sektöründe çalışan biri olarak, siyah olan plastik kısımlar orta kalite.

Bu arada biolife ile hiç bir bağlantım yoktur. Bu aldığım filtreden önce böyle bir firmanın olduğunu bile bilmiyordum.
Buhar Camına Led Aydınlatma Yapımı (32TL) Resimli
Paylaşım için teşekkürler,işime yaradı.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Merhaba arkadaşlar ben de malawi akvaryumum da led aydınlatma kullanıyorum.Silikonlu(suya dayanıklı) kendinden yapışkanlı led şerit lamba ve çalışması için gerekli trafo bana 25 TL ye mal oldu.Hatta led lamba ben evde yokken kapaktan çıkıp suyun içine düşmesine rağmen saatlerce yanmaya devam etmiş ve bozulmamış.Satın aldığınız elektrikçiye trafoyu ve lambayı bağlatabilirsiniz.
canlarım :) (resimli)
Akvaryumun yan tarafları boşta kalmış patlama ihtimali var.
15 Dakikada Görselliği bozmayan Dış Filtre Yapımı (Yeni video)
Arkadaşlar bu fikir gerçekten çok güzel.Benimde aklıma bu sistemde yola çıkarak bir şey geldi.
Hepimiz günlerce kovalarda ve damacanalarda sudaki klorun uçmasını bekleriz.Pahalı olmasa da su düzenleyici alırız.Arkadaşın yaptığı gibi silikon tüpü veya şişe bir malzemenin içine aktif karbon koysak çeşmeden hortum yardımıyla aldığımız suyu bu tüp veya şişenin içinden geçirip akvaryuma versek hem yerden hem zamandan tasarruf ederiz.Kova veya damacanayı 1,5 mt yukarı kaldırmak zorunda da kalmayız.Suyu az açarsak karbon klorun hemen hemen tamamını temizler.Bu sitede aktif karbonun ne işe yaradığı detaylı anlatılıyor.

Ayrıca su çıkış kısmına zeolit konabilir.

Forumda yeniyim.Belki benden daha önce başka biri forumda yazmış olabilir.


İlk akvaryumum

Fotoğraf:
Büyük resim çıkmamış.  

Boyut (cm):100
Kapasite (litre):130
Canlılar:5 sarı prenses,5 mavi prenses

Malzemeler:Dış filtre,hava motoru,ısıtıcı v.s

Akvaryum Bakımı:

Kullanılan Yemler:

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar:Su düzenleyici.
Arkadaşlar yaklaşık 4-5 cm boylarında 5 sp ve 5 mp balığım var.Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi mavi prenseslerin rengi çok açık.Bunun sebebi daha tam olgunluğa erişememesinden mi?Balıkları bugün aldım.İnternette gördüğüm mavi prenses resimleriyle  benim mavi prensesler arasında dağlar kadar renk farkı var.Bir de sarı prenseslerden biri akvaryumun yarısını kendine ayırdı.Akvaryumun sağ tarafına gelen her balığı kovalıyor.Müdahale edeyimmi?


baris_i2013-09-07 03:04:50
Hidrofor suyu kullanılır mı?
Merhaba arkadaşlar,uzun süredir forumu üye olmadan takip ediyordum.
150 Lt'lik akvaryumum da sarı prenses beslemek istiyorum.Oturduğum apartmanda şebeke suyu yok.Su hidrofor'dan  dağıtılıyor.Akvaryum için sera aqutan su düzenleyici ve 900 lt/h kapasiteli dış filtrem var.Hidrofor suyunu akvaryuma koyabilirmiyim?Açıkçası 150 lt su taşımak istemiyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 324 Online Kullanıcı, 174 Üye

Online Kullanıcılar

PsyArt, Numenor, StenkaRazin, Onurdem78, Flying Whales, Fischmeister, diaslayt, Quersian, anilcem09, fbotur, Ömer t, EsraCem, joe-kr, mibis, Arif.42, arapaima, ygolpek, erman212, Kınayu, 25at42, emreur, HobiKlander, Kemalk41, cagdas_0606, lebowskia, Emr35, Bysam, KeremUlaş, budak_murat, Beta_balik, FatihBezirgan, hobihaneonline, MiSoSiKiaN, egedin, Mamis, MetinSungu, Neothauma, Tugberk, huzur, furkanyy38, Hasan09, Recep$amet, yasinenes, umutsb, BoraAquascaping, SedatC, Aqua Discovery, hakancez, kaanorc, muzaffer aras, alicichlid, abdullahk, Gustlof, aeakkus, -RBG-, mghh, furkan161, Toxema, batas, ernsan, serhat480, gandalfthegrey, Cem Altay, BRSCDL, independent, ahmet22, Kutaq, husnu58, ÖmerFaruk48, wmelontr, Bisnev99, Kral34, muratkos1, Aspendos, muzaffer_81, mhmtak0642, osman-01, selfish, Mkaplan92, yucesoy83, Pinetra, aliy, kdrcn43, Hüsjr, BULENTKARABULUT, engin045, JUMBO, su646, Hasan117, Gastropoda, melikcan3589, DeviLLe, 8ilalq0, ismailkahraman, Umit2003, Aşk-ı semek, ilkerrryndmr94, wilivil, sahra4509, Klip Akvaryum, ClanAquascaping, ternapi, aleko61, mayko, JohnWick, yagiz.sonmez, brucelee44, Turkishsoldier, Barbossa16, Volkan Sevimli, Horace, Piyanist., Hasann1903, FosilAkvaryum, drersayan, merif, Connor, eneskilic34, mcbb, inspector, Logger, Sisyphos, mmemati, Alikorkmaz13, MD.mehmet, Emerse, Serkahan, aLii_Krkmz, Alexiszorba, umutii, Furkan. K, KingKong, dede111, crazy07, Serventus, Alpbaba, AtakanÇ, berkesim, Foae, onur228, diper, Chewere, MEO, ka2n, Zaferguney, noeldayi, berkayg, tosbacaga, Ugur79, Street Parrot, boreas54, byigrik, omererbas, giyotyn, Balikcidede, Thldrn, zaza649, Kerimtnçy, Alg38, gokdagtemur, soner sarsilmaz, Emre karadag, Tolga baydan, recep3410, Rafayel, Cebrail19, ozan_1903, fantastik3, freelife, M.MertKayış, adnanulku, tayyaar, Hacanak, ttahaer111, Okn34,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.