ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foae
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B] [B]15262,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4371
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
5 Saat 44 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1578 [0.42 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
72 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx foae "Sibwesa", Xenotilpia flavipinnis Xenotilapia papillo C.sp jumbo “Kitumba" Paracyprichromis nigripinnis Paludaryum

SON 10 MESAJI

Su Değişimi Hangi Sıklıkla % Kaç Yapılmalı?
[QUOTE=Cichlid42]
Sadece tavsiye etmem dedim ister kullan istersen kullanma ben hiçbir zaman kullanmadım sağlıkla büyüttüm balıkları hiçbir sorunum da olmadı.

İstidiğin yere koyabilirsin istersen sokak ortasına koy mahallelilerin stresi gider [:)))]
[/QUOTE]

Böyle büyük ve iddialı tavsiyeler vermeden önce ben ne diyorum,başkasının canlılarını riske atar mıyım, konu hakkında en ufak bir bilgim var mı diye önce bir düşünmek gerekir.

Sizin suyunuz artezyen olabilir, hiç klor ve benzeri maddeler eklenmiyor olabilir. Siz su düzenleyici kullanmadığınız için sorun yaşamıyorsunuz diye bu durum tüm dünyada geçerli olan bir biyolojik kanun haline gelmiyor.

Su Değişimi Hangi Sıklıkla % Kaç Yapılmalı?
[QUOTE=Cichlid42]
su düzenleyici hiç kullanmam kullanana da tavsiye etmem herşey doğalıyla güzel [/QUOTE]

Doğallıkla su düzenleyici kullanmanın ne alakası var? Suda dinlendirme ile yok olmayan kimyasal bileşikleri nasıl nötralize edeceksiniz? Su düzenleyici kimyasal kullananlar şartları doğaya yaklaştırmak için yapar zaten.
Afrika’da Amazon’da suda klor/kloramin, ağır metal,ozon vs mi var? Yok. Çeşme suyunda var. Siz şimdi klor veya artığı olan suyu tanka basınca, uygulamanız doğal mı olmuş oluyor?
Paracyprichromis Nigripinnis ‘blue Neon’
Nigripinnisler kendi üretimim olan genç Xenotilapia papillio grubuyla beraber iyi geçiniyor diyebilirim. İkisi de hızlı fıldır fıldır yüzen türler olmadığı için iyi bir karma oldular.
[VID]https://youtu.be/KPGs3FYrGlE[/VID]
Saulosimsi:) Akvaryumu
[QUOTE=Hsrt]..ben strafora yorum yapmıştım..yoksa kayalar hem işe yarıyor hemde estetik sağlıyor..[/QUOTE]

Her fonun kalınlığı aynı olmuyor. Akıllıca tasarlanırsa alacağı hacim önemsiz. Bunun dışında yosun tuttuğunda balıklara beslenme ortamı haline geliyor, girinti çıkıntılara yavru saklanıyor vs. Hem görsel açıdan faydalı hem fonksiyonel.
Akvaryum Tuz Kullanimi
Gerekli uyarılar yapılmış ama filtre hakkında yorum yapılmamış. Afrika cichlid türleri besleyecekseniz ve bitki de olmayacaksa o filtreye çok güvenmeyin derim. Ufak da olsa içine biyolojik malzeme koyabilecek bir dış filtre edinmeniz daha iyi olur.

Bunun dışında tatlısu akvaryumunda tuz gerekli haller (hastalık,iyot eksikliği) dışında kullanılmaz, hele genel tankta hiç kullanılmaz, gerekli seyreltide banyo yaptırılır. Bazı hobiciler yer yer zeolit kullanır,
bilinçli yapılınca sorun olmayan malzeme tuzu görünce içeriğini suya boşaltır. Bunun dışında sentetik tuz, ph arttırıcı karbonat vb malzemeler dışında “akvaryum tuzu” diye birşey yoktur. [EDIT]Foae,2022-07-22 14:32:11[/EDIT]
Saulosimsi:) Akvaryumu
Fon ve kayalar,ışık,kum doğal ve iyi olmuş, tankın hacmi mbuna tayfası için biraz sınırda olsada bu tasarımın Afrika cichlid türleri için gayet uygun olduğunu söyleyebilirim. Kayıp olduğu düşünülen hacim önemsiz.

İyi filtre ve oksijen desteği iyi olur, özellikle yaz aylarında. Kayaların yosun tutması mbuna grubu için önemli, bu konuya biraz dikkat edebilirsiniz, tankta oluşan yosunlarla beslenen kazıyıcı balıkların formu iyi yönde gelişiyor.

Erkek sayısı biraz arttırılabilir, bir yandan da gözlemek lazım tabii davranışları. Alttan gelen ve henüz renk göstermeyen erkekler olabilir.

Güle güle besleyin,sistem çalışmaya devam ederse ilerde isterseniz daha içinize sinecek türler ile değiştirirsiniz. Ülkede safkan Saulosi yok zaten, hiç 5-6 kalın bantlı görmedim. Coral red denen balık da kırma ve 9-10 çizgili.


[QUOTE=Hsrt]Kayalık arka fon bence hiç bi akvaryuma yakışmıyor,çünkü alanı daraltıyor gibi tabi bu benim düşüncem..onun dışında balıklar güzel,,.[/QUOTE]

Şu yorumu kaya ve kumdan oluşan Afrika göllerine ait türler için yapmanız talihsizlik olmuş. Bazı türler için kayalar sandığınızdan çok daha önemli olup, Malawi mbuna türleri için daha da önemlidir. Akvaryumun iç tasarımının bize “güzel” gelmesinden öte balıkların rahatını desteklemesi daha önemlidir.

Merak ettim, size göre Malawi mbuna tankı nasıl tasarımlı olmalı? Cama cam? Bol bitkili? Kütüklü siyah su?
Kınıyorum
Sayın kuşçu, 2009’dan beri foruma katkınız ve son 2 gündür ürettiğiniz lüzumsuz içerik ve tavırlarınızla zaten burada olmanızın veya olmamanızın bir farkı olmadığını iyice anladık. Madem ortamdan bu kadar rahatsızsınız gelmeyin foruma,okumayın,yazmayın.
10 yılı geçen sürede foruma veya hobiye faydalı 10 mesajınız yok, gelmiş yönetime sallama hakkını kendinizde bulabiliyorsunuz. Komikten de öte artık bu durum.

Bir de merak ettiğim, siz beslediğiniz güvercinleri hobiciden alıp satmıyor musunuz? “Hobiciler” kuş pazarında ürettiklerini,fazlaları satmıyor mu? Satıyorsa da hepsi 20tl’ye mi alınıp satılıyor?

Gidip kuşlarınızla ilgilenin. Akvaryum hobisi,akvaryum forumu size göre değil belli ki. Zorlamaya gerek yok. Selametle.[EDIT]Foae,2022-07-20 13:05:54[/EDIT]
Enantiopus Sp. Kilesa (kum Kelebeği)
[QUOTE=Burak Dişli]Merhaba Caner hocam , edindiğiniz tecrübelere göre bu canlıların yaşam süresinin 3 yıl olduğu ile ilgili bu konunun açıldığı günden bu yana nasıl bir tecrübeniz oldu? Söylenilen 3 yıllık süreç efsanevi bir söylem gibi sanki.[/QUOTE]
Akvaryum ortamında daha uzun süre yaşayabilir ama atlama veya baskınlık mücadelesi sonucu 3 yıl içinde ölme ihtimali yüksek. Akvaryumda daha uzun yaşasa bu süre çok da uzun olmaz, ayrıca form olarak belli bir süre sonra renk ve üreme isteği açısından ömrünü tamamlamış görüntüsü verebilir.
Tropheus Aydınlatma
[QUOTE=musayns]
Hangi aydınlatmayı önerirseniz[/QUOTE]

Led teknolojisi ilerlediği ve seçenekler çoğaldığı için ve bütçenizi de bilmediğim için nokta atışı öneride bulunmam zor. Sizin araştırmanız gerekir. Örneğin benim akvaryum 160x65x65 ölçülerinde, üzerinde 10metre led var. 5 adet 1 metre uzunluğunda led grubundan 2 tane var, anca yetiyor. Alg oluşumunu arttıran bir miktar bu. Trop için ideal bir kazıma ortamı oluşturabilir. Ama kimisi de kayalarda,camda yosun istemez ama böyle düşünen birinin zaten tropheus beslememesi daha iyi olur.

Örneğin bu firmaya istenilen ölçü ve özellikte yaptırılabilir, size 5 sıra 1m led içeren bir ürün uygun olur. Sürekli 5 tanesi yanmayabilir tabii kullanırken.
[URL]https://www.aqualed.com.tr[/URL][EDIT]Foae,2022-07-07 11:12:52[/EDIT]
100x65x60h Paludaryum
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/030720222122161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/030720222122261.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/030720222122351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/030720222122471.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.