ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foae
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B] [B]15262,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3747
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
4 Saat 15 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1442 [0.41 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
39 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx foae "Sibwesa", Enantiopus sp."Kilesa" Xenotilpia flavipinnis C.leptosoma “Utinta” C.sp jumbo “Kitumba" Paracyprichromis nigripinnis Copadichromis trewavasae “Lupingu” Ophthalmotilapia nasuta “Kipili” Lamprologus kungweensis

SON 10 MESAJI

İlk Aquascape'im galapagos Lowtech
Amazondan Afrika’ya tatlısu ortamlarının çoğunun dibinde görülen yegane malzeme Silis kum kullanımının farkını ortaya koyan bir tasarım. Açık alanda silis kullanıp bitki dikimi yapılacak yerlerde daha uygun malzeme kullanımı eski ama çok sık kullanılmayan bir yöntem. Daha çok hiç doğal durmayan kil tabanlı malzemeler veya Alabalık habitatı gibi çakıllı zeminler görsellik kalitesini düşüren tasarım yöntemleri oluyor.

Çok temiz bir çalışma,ön araştırma yapılıp, sınırsız kaynaktan faydalanabilme becerisi de olunca ortaya çıkan sonuç böyle iyi oluyor. Tebrikler.

Herşey kusursuza yakın ancak tek anlayamadığım nokta tankın isimlendirmesindeki Galapagos kısmı oldu.
Lepistes Saksım
Tankın üstündeki ışık ve elektrik aksamı çok sağlam durmuyor. Mümkünse yerini değiştirin, değiştiremiyorsanız kesinlikle sağlam olduğuna emin olun. Suya elinizi sokacağınız zaman da fişten mutlaka çekin.
Lepistes Saksım
Hobiye hoş geldiniz, yeni başlayan arkadaşlar kimi zaman bunun gibi çeşitli düşük maliyetli projeleri beğenip taklit edip sonuç almak istiyor ancak sonuç biraz hüsran olabiliyor.

Kendi tecrübeme göre yorumlamam gerekirse, su hareketi olmayan,havalandırılmayan,basit bile olsa bir sünger filtresi bile olmayan saksı gibi düşük hacimli ve kapalı ortamda sağlıklı şekilde,uzun vadeli balık beslenmez.
Hayatta kalırlar, belki yavru da verirler ama uzun vadede ya tek tek hasta olurlar ya da toplu ölüm benzeri durumlar olur. En azından bir sünger filtre ve hava taşı iyi yönde fark yaratacaktır.

Fotoğraflardan da görüleceği üzere su çoğu zaman bulanık...


Pterophyllum Scalare ‘rio Nanay’ Ve Yavrular
Murat gerekli cevabı vermiş, tartışmaya girmeyip forumda basit bir aramayla bulunabilecek linkleri ekliyorum.

@AquaSmyrna size tek tavsiyem , bir konuda bu kadar keskin ifadeler kullanmadan önce o konudaki bilgilerinizden çok ama çok emin olun.

Gayet güzel balıklarınız varken altum diye isimlendirme sevdası benim anlayamayacağım bir ihtiyaç.

[URL]https://www.akvaryum.com/pterophyllum_altum_tatlisur_4_1816.asp[/URL]

[URL]https://www.akvaryum.com/pterophyllum_scalare_melek_tatlisur_4_330.asp[/URL]

2018’den bir konu...
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/pterophyllum_altum_peru_altum_tavsiye_ve_oneri_k917295_sn2.asp[/URL]
[EDIT]Foae,2021-08-17 20:15:02[/EDIT]
Pterophyllum Scalare ‘rio Nanay’ Ve Yavrular
Bu ticari isimlendirme yanlışlığına güzel bir örnek olmuş. Bu balıkların Altum ile bir ilgisi bulunmuyor. P.scalare yani normal melek.
Balıklarımı Nasıl İl Dışına Gönderebilirim
Bu boyda balıklar için büyük boy ve kalın torbalardan gerekir ki onları da yırtabilirler. Özel araçta pilli hava motoru ve sağlam kapaklı 3-4 kova ile taşırdım ben olsam. Daha önce bu konuda tecrübeniz yoksa strafor kutu ve otobüs yöntemi riskli derim. Ayrıca oksijen tüpü de gerekebilir torba ile taşıma yönteminde.
100x65x60h Paludaryum
Biraz detay ekliyorum. Sağ köşede şelalemsi bir akıntı olacak tepe noktadan. Az kaldı :)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/100820212117491.jpg[/IMG]

100x65x60h Paludaryum
Tam tahmin ettiğim gibi son dk yine gol yedik.

Karasal alanı tabanda sol arka köşeye 60x40x25h gibi bir alanı strafor,köpük ve silikon ile duvarlar yaparak kapatıp tasarlamıştım ancak ilk su denemesinde içine su aldığını gördüm ve bu sefer içine cam kestirip yapıştırdım bakalım nasıl bir sonuç çıkacak.

Bu sıcak ve nemli dönemde iş yapmak zor, salondaki bitkiler de şu an kapalı yer ister durumda değiller. Büyük ihtimal bu ay tekrar su koyup test sürüşüne çıkarım. Havanın nemi ve sıcaklığı bitmeden aktif hale getirmek istiyorum açıkçası.
Discusa Yanlış Başlangıç Yaptım Sanırım...
Balıkların yanık olup olmadığını anlamak için yeterli foto olmadığından kesin yorum yapamıyorum ama melekler ve diğer hareketli türler varken mevcut durumlarını toparlamaları çok kolay olmayacaktır. Karma tank kurarken hassas türleri önce eklemek daha iyi sonuç verir.
Açılan Gereksiz Konular...
2017 yılında bir konu açmışım benzer içerikte. Değişen birşey yok,olması da zor. Bu bir kültür, altyapı meselesi ve bunu forum vasıtası ile düzeltmek çok zor.
Yeni üye forumuna girip 3 başlığa bakınca sinirlenip forumu kapatıyorum genelde. Okumuyorlar, okumayacaklar.10 sene sonra da “lepistesim ne zaman doğurur”, “sarı prensesle discus olur mu” , “tabana çim diktim çıkmadı” vb başlıklar olacak gibime geliyor.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bu_hobi_okumadan_olmaz_k899499.asp[/URL]

Eskiler kızmakta haklı çünkü Anasayfa’da kapsamlı yazsısı olan, forumda 25 farklı versiyonu sorulmuş konuları tekrar tekrar soran çok insan var. Ne forumda arama yapıyorlar, ne anasayfada.

Dolayısı ile bahse varım yarın yine yeni açılan konulara baktığımızda “50 litrede ne besliyim”, “balığımın boğazı şişti”, “lepistes-japon olur mu” ,”para getiren balık türü” vs gibi başlıklar göreceğiz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 257 Online Kullanıcı, 140 Üye

Online Kullanıcılar

Bisnev99, Koksal Gurkan, Andaç, Ercankurt, UBA9, siyah_inci_03, BaldGuy, night_clubs, Aqua malawi, Emerse, czafer58, Balikcidede, Huseyin KAYMAKOĞ, oguzburcin, efsane07, Shrimpswillrise, mmtmt, replacka, EmreCev, sametyildiz, MaxPayne, Madeagle, xack, bpamuk92, Pamir Kandemir, Eseyemidi, Zeboin, MCorbaci, mcmert, oblomov, Kınayu, Shateiel, Turgay 34, İsmail YILDIRIM, diaslayt, lemur, ermanaydin, eturan25, Alpella, Ömer asaf, DeepWater, musanpa, Arda_26, Cem Altay, Alikaçak, ulutürk, calcite, Enes Erkan, memolim13, mmemati, BarisD, kdrackgz, Lasanie, olgunturan, DtResat, AbrekARSLAN, kursatufukcoskun, SORCEROR, Speedwhite2, viper_78, WaveRider, sonkomutan, Ejder Günaydın, AlpacinQ, lebowskia, Firochromis, arapaima, teskere, naimelik, SuPiresiAtakan, MiSoSiKiaN, Anil01, yusem, muzaffer_81, Altunkurt, serkanozkok1975, betta13, CAKes06, KÇetintaş, aires, Can Bir, Murat Aktuğ, humeyra, Mikail Erdoğan, Umit2003, abdullah kg, HknTkty, Burty, Huwe, Piyanist., Haci dağ, emreemin, LordAeron, zaferrrr, Bilbaayyyyy, ibrahimsarıhan, ternapi, palamut01, muyat, alydgn, Baracuda80, onderba, dınay, ShowaSanshoku, hikmetarda, Yorum yapmaz, totanka, Woodwork Can TEK, SemihSarısoy, swordfishhhh, Scary, GokKurt, muratozay26, engin045, selimemre, adige81, Xander8, Aquay, Cezalıyım Yar, Faruk18, soner322, uniquem, Ortaamerika, HarunYILDIRIM, BeyzPl, Maotmtrk, Kara02, Kaos, Seycinda, CagriTURK, FurkanYnk, BoranPara, lojistisyen, melih123456, mustafahancer, stormare, cesurkose, bilgievreni, AmazonDream, Cancan59, THECEM,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.