Hangi Balığı Beslemeliyim?


bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 01/02/2003
İl: Istanbul
Mesaj: 9507
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2007 02:06
Bu soruhobideki açık ara en sevmediğim iki sorudan biri, diğeri ise kaç tane balığın var sorusudur. Sadece yeni başlayan birisi bu soruyu sorduğunda durumu hoşgörebiliyorum, hobiyi bilen birisinin bu soruyu sorması son derece üzücüdür. Başkasının zevklerine ve piyasa değerine göre balık bakmak hobi zihniyeti ile bağdaşmaz.

Ben seçim yaparken iki yol izlerim.
1- Beğendiğim bir balık varsa ona yönelik bir akvaryum kurarım, veya balık profillerini, tanıtımları, akvaryumcuyu, videoları vb. gezerken hoş bir balık gördüysem onu incelerim. İstediği şartlara bakarım, gerekli şartları sağlayacağımı düşünüyorsam (su, sıcaklık, ışık, hacim, su değişimi, yemleme, tank arkadaşları vb.) alırım.
2- Beğendiğim bir biyotop tipi varsa ona yönelik bir akvaryum kurarım. Bu biyotopta beraber sorunsuzca bakılacak canlıları alırım.

Bir hobicinin bu aşamalardan geçmeden hangi balığı beslemeliyim diye sorması hobi adına çok sıkıntılıdır. Aklında birkaç tür vardır, şunları şunları beslemeyi düşünüyorum ne dersiniz diye sorulur, bu gayet normal bir sorudur, o balıklarla ilgili dikkat edilmesi gereken şeyler öğrenilir ve seçim yapılır ancak hiçbir bilgi vermeksizin ne balığı besleyeyim demek: [:cik:]

Eğer hobiye yeni başlıyor ve deneyim elde etmek istiyorsanız bu soru daha tolere edilebilirdir. Bilmediğiniz bir dünyaya adım atıyorsunuz ve binlerce türe sahip bir yelpazeden seçim yapacaksınız. Yeni başlayanlara önerilen bazı

Yeni başlayan hobiciler çoğunlukla ilk olarak japon balıkları ve canlıdoğuranlar ile akvaryumlarını renklendirirler. Peki bu seçim ne derece doğrudur?

Seçim yapmak istiyorsak önce nelere göre seçeceğimize, yani kriterlerimize karar vermeliyiz. İlk sırada su şartlarına dayanıklılık gelir zira yeni başlayanların en çok sıkıntı yaşayacağı şeylerin başında gelir. Su değerlerindeki (sıcaklık, pH, klor) uygunsuzluklara ve/veya değişimlere balığın iyi derecede tolere etmesi gerekir. İkinci özellik balığın karakteridir. Balık akvaryumda saldırgan, huzur bozucu tavırlar sergilememelidir. Üçüncü özellik ise balığın geldiği boydur. Pek çok küçük sevimli balık yeni başlayanların genellikle seçtiği küçük akvaryumlara birkaç ay içinde sığmaz hale gelebilirler. Bunlar dışında sırasıyla; hastalıklara karşı dayanıklılık,  beslenme tarzı, yem seçmesi doğal şartlarındaki günlük değişimleri (ışık, sıcaklık gibi) gelir.

Bu değerlerle canlıdoğuranları incelediğimizde gerek su değerlerindeki hassasiyetleri, gerekse de hastalıklara karşı dayanıksız olmaları nedeniyle. Canlı doğuranların asla kolay balıklar olmadığı bilinmelidir. Çok zor da değildir, oturmuş akvaryumlarda senelerce bir koloi bakılabilir ancak yeni tanklarda yeni başlayan hobiciler için sorun yaratma ihtimalleri çok fazladır. Küçük cüsseleri nedeniyle hastalığa karşı fazla direnç de gösteremez çok çabuk ölürler. Kötü su şartlarında mantara ve diğer hastalıklara çok kolay yakalanırlar. Özellikle yapay seleksiyon sonucu eski dirençleri kalmamıştır, orjinaline yakın olduğu için endler biraz daha dayanıklıdır. Kolay üremeleri insanları cezbetse de, başardım sandırsa da bu bir aldatmacadır. Kolay üremesi ile balığın kolay bir balık olması arasında doğrudan bir bağlantı yoktur.

Japon balıklarına göz attığımızda daha iyimser bir tablo görüyoruz. Zaten daha fazla dayandıkları için küçücük fanuslara canlıdoğuran koyulamazken, japon balığı koyulabiliyor. Japon balığının su değerlerine çok iyi tolere ettiğini söyleyebilirim. Hızlı bir süreçte olmasa da büyük boyutlara ulaşır, büyük boyutlarda su şartlarında daha hızlı bozulmaya sebep olabilir bu yüzden akvaryum küçükse büyük balık alınmamalıdır. Japon balığında dikkat edilmesi gereken nokta uzun süreler akvaryumda yapay seleksiyonla üretilmiş inci gövde, balon göz gibi balıkların diğer vahşi olanlara yakınlara nazaran daha dayanıksız olmasıdır. Bağışıklık sistemleri daha zayıf olduklarından su şartlarından daha kolay etkilenebilip, hastalıklara da daha kolay yakalanabiliyorlar. Bu yüzden turuncu düz japon veya en azından altınbaş gibi nispeten daha dayanıklı olanları seçilmelidir.

Amerikan Zebra da sık kullanılan bir başlangıç balığıdır. Su şartlarına tolere olsun, geldiği boyut olsun yeni başlayan balığı olmak için çok idealdir. Ancak ne yazık ki özellikle küçük akvaryumlarda çok ciddi kavga ve ölümlere sebebiyet verip yeni hobicileri hobiden soğutabilir. Bu bağlamda uyumlu bir çift almak çok önemlidir. Kimi zaman çiftler arasında dahi ciddi kavgalar yaşanabilmektedir. Kavgadönemlerinde ayırma, gözlemleme, dekor değişikliği gibi tecrübe yönelik adımlar gerektiği için başlangıçta uzak durulmalıdır.

Tetrazon; Amerikan Zebra ile benzer özelliklere sahip, dayanıklı ancak sert bir balıktır. Akıntı ve geniş yüzme alanı gibi istekleri de olduğundan Tetrazon da yeterli boyutta bir akvaryum ve yeterli sayıda tetrazon yoksa iyi bir seçim olmayacaktır. Üstelik diğer balıklara da huzursuzluk verirler, uzun yüzgeçli balıkların yüzgeçlerini tırtıklarlar.

Melekler dayanıklılık, su şartlarına tolere ve sertlik bakımından ideal olmasa da, iyi bir yeni başlayan hobici balığıdır. Dikkat edilmesi gereken husus hızlı büyüdüğünden ve yüksekliğinden dolayı hacimli ve yüksek akvaryumlar gerektirdikleridir.

Köpek Balıkları ise aşırı hızlı büyüdüğünden dolayı diğer özelliklerine dahi bakılmadan 300 litre altı akvaryumlarda düşünülmemesi gereken bir balıktır.

Amerikan Cüce cichlidleri; su şartlarına fazla tolere edemeyen, fazla yem seçen balıklar olduğundan üstelik de ülkemize gelen balıkların çok büyük yüzdesi akvaryumcularda iyi beslenemeyip zayıf kaldığından yeni başlayanlar için uzak durulması gereken türlerdendir.

Afrika cüce cichlidlerinden Kribensis ise; şartlara uyumu, barışçıl yapısı, uygun boyutu ve hastalığa dayanımı nedeniyle ideal bir yeni başlayan balığıdır.
[IMG]https://www.akvaryum.com/foto_arsiv/431_2.jpg[/IMG]
[URL]https://www.akvaryum.com/pelvicachromis_pulcher_(gokkusagi_krib)_tatlisur_106_431.asp[/URL]
Kribensis ile birlikte zebra danio da harika, uyumlu, sağlam ve sağlıklı yapısı ile çok iyi bir yeni başlayan balığıdır, birlikte uyumla beslenebilirler.
[URL]https://www.akvaryum.com/brachydanio_rerio_zebra_tatlisur_7_285.asp[/URL]
[IMG]https://www.akvaryum.com/foto_arsiv/285.jpg[/IMG]

Neon, kırmızı burun gibi Amerikan Tetraları su şartlarına oldukça duyarlı, fazla hata kaldırmayan balıklar olduklarından yeni başlayan hobicilerce seçimi uygun olmayacaktır.

Malawi Cichlidleri; kötü su şartlarına ve hastalıklara dayanıklı olmaları nedeniyle cazip görünse de büyük boyutları ve saldırganlıkları nedeniyle can sıkıcı olabilirler. 1 erkek 4 dişi 8cm civarında Sarı Prenses 120 litre akvaryum için çok uygun olacaktır. Ancak cinsiyet seçimi konusunda işi bilen birilerinden yardım alınmalıdır. Yapılan en büyük hatalardan biri Malawiler'den 2'şer 3'er toplam 8-10 yavru alıp küçük bir akvaryuma koymaktır. Yavru balıklar doğada sürü halinde gezip beslendikleri için az sayıda bir de küçük akvaryumda strese girip hastalıklara yenik düşeceklerdir. 6 cm'den küçük malawi almak yeni başlayanlar için uygun değildir. Hatta bu konuda genelleme yapıp yeni başlayanlara hiçbir balığın yavrusunu almamalarını öneririm.

Tanganyika Cichlidleri trsayısı olarak olmasa da cins olarak Malawiler'den daha çeşitlidir. Fazla büyüyen pek çok tür zaten yeni başlayanları fiyatlarıyla da cezbetmeyecektir. Bununla beraber iri boyutlara gelip saldırgan olurlar. Tanganyika cichlidleri'nin hepsi suya hassastır. Belirli derecelerde tolere edebilen olsa da özellikle klora tolereleri Malawiler'den çok daha azdır (En hassaslardan birisi Calvus'dur). Malawi'den geçiş yapmak düşünülürse genç veya yetişkin 4cm'den küçük olmayan Brichardiler iyi seçim olacaktır. Uyumlu balık seçilirse; üreme dönemlerinde kavga etmeleri bir yana, kardeşler küçük kardeşlerinin bakımına, yuva korumasına bile yardım ederler.

Beta ve Gurami su şartlarına belirli derecede tolere edebilen, uygun boyutlu, hastalıklara dayanıklı iyi birer yeni başlayan balıklarıdır. Betalarda 2 erkek olmaz ancak 1 erkek 5-6 dişi ile beraberce beslenebilir. Guramiler de tatlı sert bir takım kavgalar yapabilse de yüksek popülasyon ve/veya dişi sayısı erkeklerin ilgilerini dağıtmaya yetecektir.

Discus balığı çoğu kişiyi hobiye çeken bir balıktır. Ancak ulaştığı boy ve kimi zaman çıkmaza sürüklenen kavgalar nedeniyle yeni hobicileri endişelenedirip hobiden soğutabilir. Bu yüzden yeni hobicilerin ilk etapta düşünmemesi gereken bir türdür. Bunun dışında su şartlarına tolere, hastalığa dayanıklılık ve yem yeme üzerine zorluğu hakkında çeşitli yorumlar bulunmaktadır. Bu yorumların hepsine katılıyorum. Hem çok zor hem çok kolay balıklar. Bu zorluk ve kolaylık balığa göre değişmektedir. Geldiği yere ve bakıldığı şarta göre su şartlarına ve hastalıklara dayanıklılığı hayal edilemeyecek derecede fark olabilir. İleride bir gün alınırısa bu balıkta da yapılacak en büyük yanlışlardan biri küçük discuslardan başlamak olacaktır.

Unutmayalım akvaryumdaki sorunlarımızın önemli bir kısmı yanlış balık seçimi nedeniyle olmaktadır. Belirtilen tür seçimine ek olarak, ilk başlarda tek tür beslemek, dişi erkek oranı önemliyse işi bilen birine seçtirip satıcıdan garanti almak, karantina tankımız yoksa bir balığın sağlıklı olmasından emin olup birkaç gün gözlemleyip almak gerekir.

Saygılar,[EDIT]bjkalley,2017-02-09 17:57:01[/EDIT]

Beğenenler: [T]147018,sagtekin[/T][T]151636,M_E_L_İ_H[/T][T]152851,zknzgn[/T][T]95959,CERKUTAY[/T][T]149724,Yusu[/T][T]153421,xcolornick[/T][T]8152,SAFRAN[/T][T]144939,Kenter[/T][T]153980,golge03[/T][T]154132,Mrtzkn[/T][T]153986,bobgelismail[/T][T]114525,doruk29[/T][T]17564,selmankahya[/T][T]138033,4Neural[/T][T]155646,Tuncer Demirci[/T][T]158336,sahan15963[/T][T]4362,eozen81[/T][T]158772,Tosuncuk[/T][T]115541,cihankurt[/T][T]158810,akvarist_sercan[/T][T]59786,sezay[/T][T]154487,AliAltınöz[/T][T]159465,pinkfloyd[/T][T]157903,furkan 58[/T][T]160085,Hobici06[/T][T]158364,Abidin[/T][T]160597,kaanyavuz[/T][T]161270,ibrado[/T][T]138626,turhanakın[/T][T]161836,HardCoreInci[/T][T]162309,trombiesick[/T][T]82481,rengarenk[/T][T]153168,Duman Han[/T][T]157206,discus123456789[/T][T]146256,İSK024[/T][T]163848,Akvarist3455[/T][T]165123,o_city[/T][T]139218,Metin Dikbas[/T][T]165263,rootkeys[/T][T]165609,xxnetxx[/T][T]166514,Kayserdeyim BEN ![/T][T]166858,aden2003[/T][T]167436,ÖMER KOÇ[/T][T]167632,grkemkurt61[/T][T]167722,Tar Er[/T][T]156116,mertkaya01[/T][T]131192,HackStaff[/T][T]169083,KKmrLL[/T][T]169394,JesperOscar[/T][T]169501,LuckyFishLeo[/T][T]154828,M.E.D[/T][T]169473,liseli hobici--ozan-[/T][T]170371,Converzange zone[/T][T]170421,oSmanON[/T][T]170812,Mactavish[/T][T]170526,blackmamba1071[/T][T]172483,Bukalemun[/T][T]169398,El_Turco[/T][T]173662,ILDORA[/T][T]173978,KbsCcs[/T][T]174060,TnhnOsm[/T][T]174735,betta_akvaryumu[/T][T]170348,klodyox[/T][T]175384,HasBir[/T][T]175016,Champion[/T][T]174090,vedat055[/T][T]174666,Shark_Attack[/T][T]153280,deathforyou[/T][T]176089,Masarimaha[/T][T]176240,Hamitchiu[/T][T]176215,alipol[/T][T]176471,fthygt[/T][T]176470,TrkMrz19[/T][T]176441,murat46[/T][T]177166,Sgneysu[/T][T]147876,sado5[/T][T]164304,çağrı7777[/T][T]177509,safiyesultan[/T][T]177997,Kapishik[/T][T]178136,CihanNAVRUZ[/T][T]178146,Taha4646[/T][T]178198,murat0650[/T][T]175508,xEmrex[/T][T]178062,MALAWC[/T][T]178697,remzigungor[/T][T]179034,HalimBozkurt[/T][T]179571,Iloveaquarium[/T][T]179841,Wdtorso[/T][T]179604,İlyas55enes[/T][T]180040,alperenozen[/T][T]171022,eren99888[/T][T]87514,omerra[/T][T]174328,senolatamer[/T][T]121610,ekcinar[/T][T]160790,mbk44[/T][T]183241,Byturko[/T][T]181912,GreenTerror[/T][T]86759,gcamci[/T][T]182024,simona[/T][T]181991,Bugrasaygi[/T][T]183760,Seya[/T][T]183070,ömer1[/T][T]182608,Akvaryumcuaga[/T][T]6574,Onur Ulugöl[/T][T]183455,kusbaligi[/T][T]176810,Kromatit[/T][T]186520,serif01[/T][T]178339,EFE20[/T][T]176703,Yusaanilsmsk[/T][T]187206,AkvararistMert[/T][T]184605,furkan8506[/T][T]185710,osmaniyeliapo[/T][T]187702,arifcinar06[/T][T]188228,boxerlance[/T][T]187084,akvaryumcu234[/T][T]178429,metehan123[/T][T]185529,cancanseven[/T][T]172759,Eftelya[/T][T]177077,Furkanbaba76[/T][T]189569,AbdullahElbsaty[/T][T]189081,DogukanCAN35[/T][T]189425,Mstfbrskn[/T][T]191069,Amatör 🔰[/T][T]190913,AliElif[/T][T]177877,ocubaba[/T][T]191489,kartalgokberk18[/T][T]192384,JEST[/T][T]190261,Orkun_Orhun[/T][T]173650,fatoyano[/T][T]193227,19smile05[/T][T]191258,kiwi[/T][T]191426,lojistisyen[/T][T]181830,bariskaraturk[/T][T]195346,emreksk[/T][T]186723,Cdoğu[/T][T]195095,Canlarımmmm[/T][T]195420,SevimliHaya1et[/T][T]197164,ComoDAYI[/T][T]195436,coogas[/T][T]169708,KLadyuS[/T][T]177419,Barenulbo[/T][T]182304,AhmetEmre[/T][T]199246,Lepistes8927[/T][T]195363,ilkerkkn[/T][T]187739,hakanoz[/T][T]200233,volkankartal[/T][T]201241,MügeAnıl[/T][T]199342,Ahmet0816[/T][T]165826,bionichumann[/T][T]202824,discus_discus[/T][T]97410,S r K n[/T][T]173333,Tcenesbey[/T][T]200301,Metehann[/T][T]203778,Aralper[/T][T]205171,imuhendisi61[/T][T]207220,yunusns[/T][T]209590,FurkanKöse59[/T][T]209693,Sansa[/T][T]59678,sinanyas[/T][T]201986,Sado53[/T][T]210512,Yusufhan[/T][T]93042,kasisyah erkan[/T][T]210279,ismailALTUNPINAR[/T][T]191674,CÜNEYT ATC[/T][T]211979,Jarelbestel[/T][T]212783,77Mert77[/T][T]210107,Omarfaruk[/T][T]196333,FurkanAydemir[/T][T]214877,akvarist016[/T][T]214749,GodOfDeath[/T][T]216181,surrealist[/T][T]208569,Beta_balik[/T][T]162236,spearfishmaster[/T][T]217819,SkyBlue17[/T][T]177702,_ferhat_[/T][T]207652,CanBarut[/T][T]214029,Csumer[/T][T]137082,emregök[/T][T]218009,SonOfWolf[/T][T]219043,DGPK[/T][T]60243,Fahrenheit[/T][T]199929,GüneyÜNVERDİ[/T][T]195540,Gokdeniz0660[/T][T]197800,cagri[/T][T]222003,Thyst[/T][T]221131,Ruknettin[/T][T]218076,Ofsedef[/T][T]220142,Alp43[/T][T]215044,ozgmavi[/T][T]203280,ekuban[/T][T]217431,FerKan[/T][T]224690,NovaCvit[/T][T]224679,Serkan27[/T][T]226183,fb1453[/T]
Teşekkür Edenler: [T]116868,Spartacus345[/T][T]179571,Iloveaquarium[/T][T]179841,Wdtorso[/T][T]176715,fujitsu[/T][T]171022,eren99888[/T][T]87514,omerra[/T][T]121610,ekcinar[/T][T]181430,MertGunduz[/T][T]182024,simona[/T][T]182608,Akvaryumcuaga[/T][T]6574,Onur Ulugöl[/T][T]165992,jaloreef[/T][T]175508,ResulEmre[/T][T]178339,EFE20[/T][T]176703,Yusaanilsmsk[/T][T]187206,AkvararistMert[/T][T]186827,slytherinlikiz[/T][T]185710,osmaniyeliapo[/T][T]187702,arifcinar06[/T][T]187084,akvaryumcu234[/T][T]178429,metehan123[/T][T]189569,AbdullahElbsaty[/T][T]147871,alperpyk[/T][T]189425,Mstfbrskn[/T][T]191069,Amatör 🔰[/T][T]190913,AliElif[/T][T]177877,ocubaba[/T][T]190261,Orkun_Orhun[/T][T]182339,canmehmet[/T][T]193227,19smile05[/T][T]191258,kiwi[/T][T]195420,SevimliHaya1et[/T][T]182304,AhmetEmre[/T][T]169708,KLadyuS[/T][T]185788,MelihClkk[/T][T]199246,Lepistes8927[/T][T]201241,MügeAnıl[/T][T]199342,Ahmet0816[/T][T]165826,bionichumann[/T][T]97410,S r K n[/T][T]203511,mutlufarsak[/T][T]200301,Metehann[/T][T]207220,yunusns[/T][T]209590,FurkanKöse59[/T][T]201986,Sado53[/T][T]211979,Jarelbestel[/T][T]212367,OMERSOKE[/T][T]210107,Omarfaruk[/T][T]212983,Baras81[/T][T]196333,FurkanAydemir[/T][T]214749,GodOfDeath[/T][T]162236,spearfishmaster[/T][T]217819,SkyBlue17[/T][T]177702,_ferhat_[/T][T]217661,hakancez[/T][T]195540,Gokdeniz0660[/T][T]197800,cagri[/T][T]222003,Thyst[/T][T]220142,Alp43[/T][T]223159,SercanOdbs[/T][T]217431,FerKan[/T][T]226183,fb1453[/T]
+1: [T]181991,Bugrasaygi[/T][T]175508,ResulEmre[/T][T]176703,Yusaanilsmsk[/T][T]187206,AkvararistMert[/T][T]187702,arifcinar06[/T][T]187084,akvaryumcu234[/T][T]189569,AbdullahElbsaty[/T][T]193227,19smile05[/T][T]191258,kiwi[/T][T]195095,Canlarımmmm[/T][T]169708,KLadyuS[/T][T]182304,AhmetEmre[/T][T]201241,MügeAnıl[/T][T]190894,homer[/T][T]203511,mutlufarsak[/T][T]207220,yunusns[/T][T]196333,FurkanAydemir[/T][T]217819,SkyBlue17[/T][T]195540,Gokdeniz0660[/T][T]222003,Thyst[/T][T]226028,G0S0[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

citronxÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 29/11/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 5773
citronxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mart 2008 12:49
Başlığın açılma sebebi;hangi balığı beslemekte,hangi akvaryumda hangi tür olmalı gibi soruların cevaplanmasından ziyade,bu konuyla ilgili düşünceleri olan arkadaşlarımızın fikir ve yorumlarını paylaşmasıdır.
Konuyla ilgisiz mesajlar silinmiştir. Gerekli bilgileri (hangi türü,hangi akvaryumda beslemek istiyorsak mesela) bu forum altında konu açarak veya açılmış konulardan fikir edinmeye çalışarak aramak daha uygundur.
Saygılar....

Beğenenler: [T]179841,Wdtorso[/T][T]180651,aglarm38[/T]
Teşekkür Edenler: [T]179841,Wdtorso[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KadirÇevrim Dışı

Kayıt: 21/07/2007
İl: Ankara
Mesaj: 69
KadirÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2008 15:44
Merhabalar...
Yeni başlayanlar için kanaatim Sazansıgiller.
Japon balığı çok iyi bence.
Ciklet akvaryumu oldukca yakından tanıma fırsatım oldu.
 
Gerci Japonlar Cikletler kadar hastalıkları tolere edemiyorlar ama yinede
*Havasızlıga
*Açlığa
*Su değişimine
*Isı değerlerine
 Japon Balıklarının artıları bence...Göz%20Kirpma
_________________________________Saygılar___________________

Beğenenler: [T]155759,lopasd[/T][T]158200,betamm[/T][T]162885,semih eray[/T][T]176594,mertyegin57[/T][T]185856,ukiyak[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Street ParrotÇevrim Dışı

Yönetici
[C]3,1,12491[/C] [C]2,2,12491[/C] [B]1414,3[/B]
Kayıt: 05/07/2006
İl: Adana
Mesaj: 4437
Street ParrotÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2008 12:33
Konu çok önemli blgiler çok çok faydalı ama malesef hobiye başlayanların çoğu önce akvaryumu kurup balıkları içine atıp daha sonra araştırma yapıyorlar.

Beğenenler: [T]184141,Ken4n[/T][T]175508,ResulEmre[/T][T]186377,ecebey[/T][T]197164,ComoDAYI[/T]
Teşekkür Edenler: [T]87389,kendoww[/T][T]175508,ResulEmre[/T]
+1: [T]175508,ResulEmre[/T][T]195575,Corqse[/T][T]210107,Omarfaruk[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

twonumberÇevrim Dışı

Kayıt: 20/11/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 116
twonumberÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Nisan 2013 19:55
Yeni başlayan biri olarak benim gibi yeni başlayan veya henüz kurulum yapmamış arkadaşlar için gerçekten Yararlı bir konu olmuş.
Teşekkür..

Yalnız yukarıda da belirtilmiş bende aynı noktaya değinmek istedim "yeni başlayan bir çok arkadaş önce kurulum yapıyor" sonra en ufak hatada yana döne konulara bakıp sağa sola soruyor. Bence bunun yerine önce biraz araştırıp en azından soracağı konular hakkında bir bilgi edilirse hem soruyu nasıl soracağını bilir hemde verilen cevabı çok çabuk anlayarak daha hızlı yol kat eder.
Tabiki bunlar benim düşüncelerim. Ben uyguladım yararı oldumu.
- Evet hemde çok.
Dikkate almakta yarar var.

Saygılarımla..

Beğenenler: [T]21716,dedostik[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cafeinÇevrim Dışı

Kayıt: 28/02/2013
İl: Ankara
Mesaj: 14
cafeinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mayıs 2013 10:04
Hangi balığı beslemeliyim yerine hangi balık nasıl beslenir nelere dikkat edilmeli gibi bir başlık daha uygun olmalı bence ! Amatörüm calvus beslemek istiyorum ? Nasıl yumurta alacağım ? Calvus yumurtayı nereye bırakır ? Var mı bunu bilen calvus taşa kayaya yumurta bırakır?Onur Nergiz2013-05-05 11:06:08

Beğenenler: [T]184732,turgaykaptan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]184732,turgaykaptan[/T]
+1: [T]185805,Ibouu[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Street ParrotÇevrim Dışı

Yönetici
[C]3,1,12491[/C] [C]2,2,12491[/C] [B]1414,3[/B]
Kayıt: 05/07/2006
İl: Adana
Mesaj: 4437
Street ParrotÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 05 Mayıs 2013 14:28
Arif bey, hangi balık nasıl beslenir sorusunun cevapları ana sayfadan canlı profiline bakarak ve yine forumda canlıyla ilgili bölümde bulabilirsiniz. 
Sizin sorduğunuz Calvus için örnek gerekirse;

Canlının forumda ait olduğu bölüm. http://www.akvaryum.com/Forum/tanganyika_cichlidleri_f5.asp
Forumumuzun bu bölümü:Besleyeceğiniz türler hakkında tavsiye alabileceğiniz forumdur.
omardaing2013-05-05 14:32:32

Beğenenler: [T]195575,Corqse[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Semih-48Çevrim Dışı

Kayıt: 27/04/2013
İl: Mugla
Mesaj: 49
Semih-48Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Mayıs 2013 00:30
Çoğu tür hakkında bilgi vermişsiniz. Yeni başlayanlar için çok faydalı olucaktır. Ama gördüğün kadarıyla karideslerden hiç bahsetmemişsiniz. =)

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cafeinÇevrim Dışı

Kayıt: 28/02/2013
İl: Ankara
Mesaj: 14
cafeinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2013 22:11
Hangi balığı beslemeliyim !  Bu sorunun yanıtı bence acemi yani ilk başlayanlar için kesinliklşe sarı prenses beslemeliler sadece çok sık su değiştirmemesi tavsiye edeceksin çünkü meraklı oluyor insan ilk zamanlar  dekorlarla oynamayacaksın  öylece kalacak balıklar yerine alışınca sende o süre içinde  takribi 2 ay bundan sonraki dönemde ya ölür ya kalır ! Sarı prenses fazla hassas değil bence.Onur Nergiz2013-06-02 10:41:43

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mesutgebzeÇevrim Dışı

Kayıt: 12/12/2011
İl: Kocaeli
Mesaj: 251
mesutgebzeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2013 22:37
''Bu bağlamda canlıdoğuranları incelediğimizde Gerek su değerlerindeki hassasiyetleri, gerekse de hastalıklara karşı dayanıksız olmaları nedeniyle. Canlı doğuranların asla kolay balıklar olmadığı bilinmelidir. Küçük cüsseleri nedeniyle hastalığa karşı fazla direnç de gösteremez çok çabuk ölürler. Kolay üremeleri insanları cezbetse de, başardım sandırsa da bu bir aldatmacadır. Kolay üremesi ile balığın kolay bir balık olması arasında bir bağlantı yoktur.''
-Su değerlerine her balık hassastır.Her balığın tolere edebileceği su değerleri vardır ve canlı doğuranlarda geniş aralıkları tolere edebilen bir gruptur.Burada önemli olan bu canlı doğuranların ne istediğini bilmektir.Zaten neye ihtiyaç duyacaklarını bilmeden beslemeye başlamak canlı doğuran olsun başka türler olsun farketmez hem dayanıksıdır hemde hastalıklara karşı hassastır.Beslediğiniz türün bütün özelliklerini bilerek besliyorsanız her tür kolaydır ve canlı doğuranlarda buna dahildir ASLA zor değildir.
Yazıdaki en büyük yanlışta cüsse ile hastalığı ilişkilendirmektir(Metobolizma,metobolizmadır büyük küçük farketmez.).
Canlı doğuranlar için fazlaca keskin yazılmış bir yazıdır.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

subarucu1903Çevrim Dışı

Kayıt: 14/05/2013
İl: Ankara
Mesaj: 5
subarucu1903Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Haziran 2013 13:59
Bence yeni başlayanlar için lepistes veya japon balığı en uygunu

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

slayeremreÇevrim Dışı

Kayıt: 15/10/2008
İl: Ankara
Mesaj: 53
slayeremreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Haziran 2013 14:07
Yeni başlayanlar için en uygun Canlı Doğuranlardır. Diğerleri daha hassas oluyor ziyan olmasın balıklar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

AHMETÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 02/09/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 1891
AHMETÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Haziran 2013 14:23
Arkadaşlarımızdan farklı cevaplar gelsede şunda hemfikir olacaktırki yeni başlayan arkadaşlarımıza petshop ne önerir veya ne verirse ilk etapta onu alıyor sonra kayıp başlayınca ne oluyor diyor ve japon balığına geçiyor ve petshoptan küçük bir faunusla aldığı balıkla eve dönüyor.

Ben şunu görmedim bir esnafımızda bu balığa yazık faunusta besleyeceksen ben vermem !!!!!!!!!!
Ama yeni arkadaşlarımız için Japon ve Koi bence en uygunu. Koi büyüye bilir tabi ama su şartlarına dayanıklı.


Beğenenler: [T]191682,Coolermaster34[/T][T]195346,emreksk[/T][T]201241,MügeAnıl[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

numlockÇevrim Dışı

Kayıt: 01/07/2013
İl: Ankara
Mesaj: 60
numlockÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 15:11
Bana göre başlangıç olarak en iyisi mavi prenses çünkü mavi prensesler çok hemen yavru verirler hemde yavruları çok çabuk büyürler. En iyisi mavi prenses birde bakımı kolay.omardaing2013-07-01 16:31:53

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir