İç Filtre, Hava Taşı Ve Bitki Tavsiyeleri


AjedrezÇevrim Dışı

Kayıt: 11/06/2018
İl: Edirne
Mesaj: 9
AjedrezÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2020 13:18
Merhaba.

Balıklarımı şimdikinden daha geniş bir akvaryuma geçirmek için 80 cm uzunluğunda, 24 cm derinliğinde, 35 cm yüksekliğinde bir akvaryum aldım. Kurulum yapmadan önce sizin bilgilerinizden faydalanmak için birkaç sorum olacak:

1. Akvaryumu genellikle kitap okuduğumuz ve dinlendiğimiz bir odaya yerleştireceğim. Dolayısıyla olabildiğince sessiz bir iç filtre önerisine ihtiyacım var. Akvaryumcu şu tarz filtrelerden almamı önerdi:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206916/270120201301211.jpg[/IMG]

Bildiğiniz en sessiz markayı önerebilir misiniz?

2. Kablo kalabalığı her ne kadar göze hoş görünmese de hava taşının çıkardığı baloncuklar akvaryumda hoş bir görüntü oluşturuyor. Ama daha önce kullandığım hava taşı motorları inanılmaz gürültülüydü. Ayrıca forumda incelediğim kadarıyla iç filtre ile hava taşının aynı anda kullanılmasının zaruri olmadığı konuşulmuş. Yine de kullanmak istesem, tavsiye edebileceğiniz sessiz bir model var mıdır?

3. Şu an uzun yıllardır baktığım 1 Japon, 2 de çöpçü balığım var. Çöpçü sayısını 3'e çıkarıp, Japon balığıma da küçük bir arkadaş alsam, bu hacimdeki bir akvaryumu fazla kalabalıklaştırmış olur muyum?

4. Çok soru sordum biliyorum ama biraz fazla hevesliyim ve yapmışken olabildiğince güzel olsun istiyorum [:)] Akvaryumcu kapağa led ışık döşeyebileceğini söyledi ama bana biraz maliyetli geldiği için kabul etmedim. Daha sonra internette şunun gibi aydınlatmalar buldum:

[URL]https://urun.n11.com/kapak-armatur/akvaryum-led-aydinlatma-armatur-adaptorlu-olcu-ve-renk-secenekli-P379831242[/URL]

Bu tarz aydınlatma suyu çok ısıtır mı? Ya da nem/buhardan etkilenip bozulur mu? Kapakta ampul girişi de var. Başka bir lamba vs mi almalıyım? Suyun fazla ısınmasına neden olmayacak şekilde, nasıl bir aydınlatma yapabilirim?

5. Son olarak canlı bitkilerin görselliğinden de faydalanmak istiyorum fakat daha önce hiç tecrübem olmadı. Sanırım Japon balıkları ve bitkiler bir arada olmuyormuş. Japonlarla bakılabilen ve ilk deneyim açısından bakımı kolay bir bitki türü var mıdır?

Bir de akvaryumum televizyonun yaklaşık 50 cm aşağısında, onun için yaptırdığım bir ünitenin üzerinde yer alacak. Fakat kapağı çoğu akvaryumda olduğu üzere yarım şekilde. Tv'nin etkilenmemesi için buhar camı kestireceğim. Forumda güzel, sürgülü buhar camı örneklerine rastladım. Sizce de uygun olur mu?

Düşündüklerim arasında bir hata varsa lütfen uyarın. Çok uzun oldu, okuduysanız teşekkür ederim. Öneriler için şimdiden sağ olun. İyi forumlar [:)]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

bettasever16Çevrim Dışı

Kayıt: 20/03/2019
İl: Bursa
Mesaj: 157
bettasever16Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2020 13:36
Öncelikle merhaba,

1 -Rresimdeki filtre şelale filtredir ve etkisi açısından gayet sessizdir çok ucuz modellere kaçmamak şartı ile akvaryum ölçünüzün 8 yada 10 katı su çevirme gücü olan bir filtre alabilirsiniz.

2 - Hava taşları hava motoru ile çalıştığı için hem motor sesi hemde kabarcık sesi fazla olucaktır. Hava motoru etrafına ses yalıtımı yapılarak yada bir yüzeye çarpması bir havlu ile azaltılarak minimum ses çıkması sağlanabilir ama genel olarak şelale filtrelere göre daha seslidir marka ismi vermek istemem ama internette aratın genelde iyi ve sessiz olanı zaten ilk görüşte anlarsınız gibi geliyor.

3 - Akvaryumunuz 67 litre tam doldurmamak ve malzemeleri hesaplayınca 55-60 litre arası kalır. Japonunuz çok büyük değilse (5cm den fazla ) düzenli haftalık su değişimi ile 1 japon balığı daha eklenebilir. Eklemeseniz dahada güzel olur.

4- Attığınız aydınlatma güzel suyu ısıtmaz nemden etkilenmez ampulden daha iyidir.

5 - Anubias japonlarla sorun olmadan yada en az sorun yaşayarak beslenicek en güzel bitkidir görsellik olarak iyidir tavsiye ederim.

6 - Evet nemden etkilenmemek için buhar camı şart ve hem sizin hemde tv nin sağlığı için doğru olucaktır.

Beğenenler: [T]206916,Ajedrez[/T]
Teşekkür Edenler: [T]206916,Ajedrez[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir