Dıy Co2 D201 Sitrik Asit Sodyum Bikarbonat


OzantomurÇevrim Dışı

Kayıt: 16/12/2018
İl: Antalya
Mesaj: 4
OzantomurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2019 14:40
[QUOTE=Sarslanpay][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156251/010320192205591.jpg[/IMG]

2 . El olarak aldığım DIY CO2 D201 set ile ilgili yardımlarınıza ihtiyacım var arkadaşlar bir kaç gündür üzerinde uğraşmama rağmen sistemin tam olarak nasıl çalıştığı daha doğru nasıl devamlılığını sağlayacağımı anlamış değilim.
Dilerseniz yaptıklarımı sırasıyla kısaca anlatayım.
* 200 ml sodyum bikarbonata 200 ml su ekledim.
*200 ml sitrik asite 600 ml su ekledim.
*Bu karışımları 1.5 litrelik şişlerde yapıyorum.
*Su içerisinde kontrollerimi yaptım herhangi bir gaz kaçağı gözlemlemedim ama bu konuda şüphelerim var.

Youtube üzerinden izlediğim vidoelar yardımı ile karışım hazırlayıp basınç elde ettim buraya kadar sorun yok co2 çıkışı elde edebiliyorum.
Sorun buradan sonra başlıyor kısa sürede 3-4 saat gibi zaman içerisinde gaz basıncı düşüyor ve çıkış duruyor. Tekradan el müdahalesi ile çalkalama gibi yöntemlerle basınçı yükseltiyorum bu sefer daha kısa 1-2 saat kadar devam ediyor ve tekrar duruyor. Nihayetinde 1-2 gün içinde tepkime bitiyor ve gaz çıkışı olmuyor. İzlediğim videolarda 20 ile 45 gün arasında süren çıkış aldığını iddaa edenler gördüm. Bu sistemin devamlılığını nasıl sağlarım.
Bu sistemi kullanan arkdaşların yardımlarına ihtiyacım var.[/QUOTE]

sistemin sağlıklı çalışabilmesi için önemli olan 2lt lik şişeler kullanmanız, ayar vanasıyla yaptığınız ayarlama direk olarak sonuç göstermez ayarlama yaptıktan sonra 20dakika beklemenizi öneririm, ayrıca manometredeki ibrenin yeşil bölümde olması gerekir ideal çalışabilmesi için.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SarslanpayÇevrim Dışı

[B]11621,2[/B]
Kayıt: 08/01/2014
İl: Kirklareli
Mesaj: 176
SarslanpayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2019 09:23
[QUOTE=Ozantomur]

sistemin sağlıklı çalışabilmesi için önemli olan 2lt lik şişeler kullanmanız, ayar vanasıyla yaptığınız ayarlama direk olarak sonuç göstermez ayarlama yaptıktan sonra 20dakika beklemenizi öneririm, ayrıca manometredeki ibrenin yeşil bölümde olması gerekir ideal çalışabilmesi için.[/QUOTE]

2 litrelik şişeleri düşünmüştüm aslında ama ihtimal vermedim Denemeye değer Sisteme eklenen herhangi bir vana şuan için sonuç vermedi "ince ayar vanası" dışında olanlardan bahsediyorum. Birde 2 litrelik şişelerde denemek gerek Teşekkürler

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

OzantomurÇevrim Dışı

Kayıt: 16/12/2018
İl: Antalya
Mesaj: 4
OzantomurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2019 13:37
[QUOTE=Sarslanpay]

2 litrelik şişeleri düşünmüştüm aslında ama ihtimal vermedim Denemeye değer Sisteme eklenen herhangi bir vana şuan için sonuç vermedi "ince ayar vanası" dışında olanlardan bahsediyorum. Birde 2 litrelik şişelerde denemek gerek Teşekkürler[/QUOTE]

akvaryum hava hortumları için kullanılan vanaları sakın kullanmayın çok sağlıklı değiller, ya hava kaçırıyorlar yada ayarlamasını tam yapamıyorsunuz. ponömatik malzemeleri satan yerlerde ince ayar vanası yada ponömatik ayar vanası olarak bulabilirsiniz. dediğim gibi ayar vanasıyla ayarlama yaptıktan sonra ayarın sağlıklı olması için bir müddet zaman tanımanız gerekiyor.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir