• Yosun Yiyicinin Türü Nedir?


  Profil resmi
  orkut_k

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/41029/120420212225581.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  kaanbalcı61

  [QUOTE=orkut_k]
  Selamlar.Siz beslediniz mi daha önce,yosun yeme konusunda iyimidir?[/QUOTE]Canlı büyüdükçe yosun yemeyi bıraktığı söyleniyor.

  (3) (81)

  Discus İç Sump


  Profil resmi
  xDraGyx

  Merhaba arkadaşlar
  Yeni Discus Üretim tankı kurdum iç sumplı su baya berrak ve temiz duruyo filtrasyonu çok iyi şuan çiftler var içinde ama ilerde yavrular olursa sump yavruları çeker diye korkuyorum bu soru dış filtre içinde geçerli kafamda.
  sumpun su çıkışının oldugu bölge önüne sünger koydum bu sefer de su seviyesi yükseldi ve tepeden taşma yaptı motor fazla bastı sanırım bu duruma ne gibi önlem alınabilir acaba

  (0) (32)

  Veija Ciklet Türü


  Profil resmi
  ChanyuRamazan

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230799/120420212209221.jpg[/IMG]
  Öncelikle herkese merhabalar, bu iki balığı ayırmak zorunda kaldım bu türü besleyen arkadaşlar yardımcı olabilir mi neden kavga ediyorlar cinsiyetlerini de pek çözemedim. Biri hartwegi diğeri blackbeld diye biliyorum. İyi günler

  Profil resmi
  BadWolf

  Birinin black belt olduğu doğru ancak ötekisi hartwegi gibi gözükmüyor. Ötekisinin türünden emin olmasam da hacminiz bu boydaki türler için yetersiz gözüküyor, tankınız kaç lt? Bu tarz sert mizaçlı amerikanlarda uyumlu karma kurmak zordur, uygun hacim şarttır, iki çoğu zaman kötü bir sayıdır. Balıklar birbirlerine odaklanır, dikkat dağıtacak başka bir balık olmaz. Dekor önemlidir.

  (1) (68)

  Walstad Beta Akvaryumum (sf.5)


  Profil resmi
  Ahmet 3543
  23:02
  4 beğeni
  [:nazar:][:nazar:][:nazar:]Ölçüler:35×35×30

  Canlı Türleri:şu an yok ileride betta,Nerite salyangozu ve Karides eklemeyi düşünüyorum

  Bitki Türleri: zeytin, eledoa, su mercimeği, moss

  Tankın Yaşı: 1 gün. 09.03.2021

  Filtrasyon ve Işıklandırma:filtrasyon yok. Şu anlık 6500k tasarrufu ampul bir kaç güne Armatüre geçiş yapıcam

  Tasarım ve Dekorasyon:3 cm elenmiş doğal toprak üzerine 3cm dere kumu. Ve asma dalı

  1.gün
  Kum dizilimi,
  2.gün
  su değişimi %100, bitki dikimi
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228543/090320212255131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228543/090320212255251.jpg[/IMG]  Şu an elimde fazladan sadece bu kadar bitkim vardı. Biraz daha Moss ekliycem diğer akvaryumumdan. Kökü sadece resim çekmek için tutturdum ileride daha sağlam Bi şekilde arkaya doğru sabitliycem. BİTKİ VE DEKORASYON ÖNERİLERİNİZ ÇOK ÖNEMLİ. Bu konuda şu bitkiden al şuraya dik vs çok ihtiyacım var. Maalesef kaya nın uygun olmadığını söylediler. Bitkiler büyüyünce budamıycam. Orman gibi olmasını istiyorum. CO2 sistemim hazır (mayalı sistem) eğer gerekirse kullanabilirim. Gübre atmalımıyım. 20 gün sonra falan nerite salyangoz ekliycem. Birinci ayda elimde olan kiraz karides akvaryumundaki tüm karidesleri bu akvaryuma alıcam. Ve 2.ayda betta ekliycem. Önerileri ve fikirlere açım. Yardımcı olursanız sevinirim [:)][:nazar:]


  Son güncelleme: sf. 5

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228543/100420211515031.jpg[/IMG][EDIT]Ahmet 3543,2021-04-10 15:15:09[/EDIT]

  Profil resmi
  XPlot

  Su yüzeyini dalgalandırırsan hemen geçer fakat biraz daha bekleyebilirsen zamanla kaybolacaktır. Aynı sorunu bende yaşamıştım ve pistialarım olduğu için yüzeyi hareketlendirememiştim. Şimdi yaklaşık 2 ay oldu ve su üstünde artık yağ tabakası yok denilecek kadar az.

  (75) (12485)

  Balık Öneri


  Profil resmi
  balikmeraklisi12

  150-160 litre civarına göze hitap eden bakımı çok zor olmayan balık önerisi[:)]  Karma da olur

  Profil resmi
  Nihat Taşçı

  1 beğeni
  Bunun için öncelikle kendinizin cevap vermesi gereken sorular var. Öncelikle bitkili mi bitkisiz mi tank kurmak istiyorsunuz ve ya canlıyı seçip ona göre mi tank kurmak istiyorsunuz. Her canlı her ortamda yaşamıyor, siz o canlıya nasıl bir imkan sunacaksınız? Bahsettiğiniz hacimde hemen hemen beslemeyi amaçladığınız çoğu tür olur ancak sizin bunun için ayırdığınız bütçe ve ekipmanlarınız nelerdir?.. diye uzar. Karşısına geçtiğiniz zaman içinizi rahatlatan, keşke bu olsaydı demeyeceğiniz, sürekli bir sorun ile karşılaşmayacağınız bir tank kurmak başlangıçta biraz zaman, biraz ilgi, biraz bilgi ve imkan istiyor. Hocam balıklar bol, türler bol da siz nasıl bir şey istersiniz?[EDIT]Nihat Taşçı,2021-04-12 23:08:57[/EDIT]

  (1) (70)

  40l Bitkili Proje


  Profil resmi
  janapelo

  Merhabalar. Uzun süredir aklımda küçük bir bitkili tank kurma fikri vardı. Tasarım yavaş yavaş şekillenmeye başladı ve yakın zamanda harekete geçmeyi düşünüyorum artık.

  40 litre civarı, karbondioksitsiz, düşük gereksinimli bir tank olacak. Bazalt veya kuvars taban üstüne kök ve kayalarla beraber, epifitlerden zengin bir tasarım planlıyorum. Bol bol anubias, bucephalandra. java fern ve riccianın yanında bir kaç kök cryptocoryne ve S. repens kullanacağım.

  Son zamanlarda çok okudum araştırdım ama daha önce hiç bitkili deneyimim olmadı, anlayacağınız oldukça acemiyim bu konuda. Özellikle iki konuda görüşleriniz benim için çok önemli.

  1) Bu tankın aydınlatmasını masa lambasına bağlı yeterli lümende tek bir LED ampulle sağlayabilir miyim? Işığın yeteri kadar homojen dağılmaması benim için büyük sorun oluşturur mu?

  2) Yukarıda da belirttiğim üzere çok fazla köklü bitki olmayacak akvaryumda. Yine de zeminde substrat ihtiyacı duyar mıyım, yoksa bu cryptocoryne ve repenslerin beslenmesini kapsül gübrelerle sağlayabilir miyim?

  Bunun dışında kurulumda gözünüze çarpan bir eksik/hata varsa bunları da belirtirseniz çok mutlu olurum.

  Teşekkürler.
  [EDIT]janapelo,2021-04-12 22:47:09[/EDIT]

  Profil resmi
  z.b.s.k

  Led ampülden emin değilim ama uygun güce sahip bir tasarruflu ampül uygun olacaktır. Litre başı 0,5-0,8 Watt arasında bir ışık. Tabi kabaca lümenine de bakarak karar vermek lazım hangi ampülün alınacağına. Sadece moss ve crypto türlerini seçerken dikkat edersiniz bazı türleri yüksek ışık isteyebiliyor, s. Repens de biraz yüksek ışık talep edebilir. 0,8watt/litre oranında tutarsanız herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.
  Tabanda substrat kullanmanıza gerek yok ama evet cryptolar zeminden beslenmeyi sever, bunun için kapsül gübre gayet uygun olur, misket gübre de düşünülebilir.
  Dere kumu kullanmak benim kanımca daha yerinde olur. Altına lav kırığı sererseniz hem cyrptoların köklenmesi için rahat bir yapı elde etmiş hem de gerekli bakterilerin kolonileşmesi için uygun bir alan yaratmış olursunuz.
  Nympea lotus, saz gibi kolay bitkileri ve arka planda kullanarak derinlik ve çeşitlilik katabilirsiniz.
  Uygun bir filtreyi de eklemeliyim. Küçük bir dış filtre en doğru tercih olmakla birlikte kaliteli bir şelale filtre de rahatlıkla işinizi görür. [EDIT]z.b.s.k,2021-04-12 23:08:04[/EDIT]

  (1) (67)

  Su Piresi Kargolama


  Profil resmi
  SAFRAN
  18:53
  1 beğeni
  Selamun aleyküm.
  Bu işsizlik döneminde bahçedeki havuza su piresi aşıladım bayağı bir üreme oldu.Bende su piresi satışı yapayım dedim. Şu anda sadece Ankara da satış yapıyorum. Şu anda kış döneminde olduğu için malum üreme çok az. Neyse su piresini yaz mevsiminde çoğaldıklarında ildışı kargo yapmak istiyorum. Ancak malum pireler oksijensiz havaya dayanamıyorlar. İnternette satış yapan iki--üç kişiye nasıl kargoladıklarını sordum.Ancak sanki devlet sırrıymış gibi doyurucu bir cevap alamadım maalesef..Hatta gencin biri hakaret bile etti ama cevap bile yazmadım cahilliğine verdim. Sizden ricam biliyorsanız bunları ildışına nasıl kargoluyorlar. Bu konuda bilginiz var mı?

  Profil resmi
  ternapi

  2 beğeni
  [QUOTE=SAFRAN]
  Ternapi bey maalesef dediğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Gencide ölüyor, orta yaşlısıda, yaşlı olanları ayırıyorum zaten..
  Cevap yazanlara teşekkür ederim.[/QUOTE]

  Bey değilim[:)]

  Ben önceki yıllarda il dışı çok gönderim yaptım ve yaz sıcaklarına denk gelen iki kargom dışında hiç sorun yaşamadım.

  Umarım daha itibar ede(bile)ceğiniz yanıtlar alırsınız. Kolay gelsin.

  (13) (279)

  Beyaz Kurtçuklar


  Profil resmi
  Muratyavuzz

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230123/120420212203581.jpg[/IMG]
  Arkadaşlar herkese selam. Akvaryumda bu tarz beyaz kurtçuklar ve nokta gibi beyaz canlılar var ve akvaryumda hiç balık yok nasıl kurtulabilirim bu canlılardan çok hızlı ürüyorlar akvaryumun her tarafını sarmış durumdalar balık eklemek istemiyorum şuanlık yardımcı olursanız sevinirim. Herkese sağlıklı hobiler

  Profil resmi
  Leof

  Nematod aramasi yaparak bilgi edinebilirsiniz kurtulmak imkansiz balik eklenince ve dongu oturdukca azaliyorlar

  (1) (57)

  Sessiz Hava Motoru Tavsiyesi


  Profil resmi
  Mnsr

  Arkadaşlar merhaba, şuan da champion hava motoru kullanıyorum en başta çok sessizdi ama üstünden 1ay geçtikten sonra gürültülü olmaya başladı. Şuan çok fazla ses çıkarıyor hatta oda da bile zor uyuyabiliyoruz. Tavsiye edebileceğiniz sessiz ve uzun ömürlü olcak çift çıkışlı hava motoru var mı? [EDIT]Mnsr,2021-04-12 19:01:58[/EDIT]

  Profil resmi
  rohembus

  [QUOTE=Mnsr]Arkadaşlar merhaba, şuan da champion hava motoru kullanıyorum en başta çok sessizdi ama üstünden 1ay geçtikten sonra gürültülü olmaya başladı. Şuan çok fazla ses çıkarıyor hatta oda da bile zor uyuyabiliyoruz. Tavsiye edebileceğiniz sessiz ve uzun ömürlü olcak çift çıkışlı hava motoru var mı? [/QUOTE]

  Hocam ben hava motorunun altına baya büyük hacimde elyaf koydum katlayıp sesi büyük ölçüde kestim denemenizi öneririm. Iyi hobiler.

  (4) (96)

  Tarihi Geçmiş Yemler


  Profil resmi
  RUZGAR04

  Arkadaşlar elimde daha önceden kullandığım bir sürü balık yemleri var fakat akvaryuma ara verdiğim için bi kenara iyice muhafaza edilcek şekilde kaldırmıştım. Şimdi son kullanma tarihleri 2020 yılında bitmiş gözüküyor , hava almayanlarda kurtlanma gibi sıkıntılar yok fakat hava alanların üst kısımlarında ölü kurtçuklar vardı. Aynı şekilde kan kurdu , yaprak yemler ve cama asılan yemler olmak üzere bir sürü çeşit yem var. Hepside çok iyi yemler zamanında bir kaçını açık yemlerden almıştım diğerlerinin hepsi kapalı yemler. Sizce bir sıkıntı yaratırmı. Hiç kapağı bile açılmayan yemler bile var.

  Profil resmi
  RUZGAR04

  Saolun arkadaşlar , riske girmeyip yeni yem alıcaz artık. Teşekkür ederim herkese

  (5) (183)